Sveikata

Kaip maitintis ir ką svarbu žinoti keliaujant, kad įspūdžių neaptemdytų virškinimo negalavimai?

Kelionėse mažiausiai norisi sukti galvą dėl maisto, todėl neretai maitinamės bet kaip: į kuprinę prisikrauname greitai gendančių maisto produktų, nevengiame tiesiog gatvėje nusipirkti dešrainio, kebabo ar čia pat ant karšto akmens kepamų blynų su įdaru.

Ne vienas užsimiršta, kad vanduo iš čiaupo toks kokybiškas tik gimtinėje: daugelyje kitų šalių jis chloruojamas ir gerti netinkamas, tačiau netikėtai užklupęs troškulys padaro savo… Tad kaip maitintis ir ką reikėtų žinoti visiems, nenorintiems, kad atostogas sugadintų sutrikus žarnyno veikla?

Pasirūpinkite sveikais ir negendančiais užkandžiais

Bulvių traškučiai, kepta duona, saldainiai, sausainiai su šokoladiniu įdaru, sumuštiniai su majonezu ir greitai gendančiais ingredientais, žuvis, mėsa, daugelis pieno produktų ir pan. – tikrai ne pats tinkamiausias maistas keliaujant. Dalį šių produktų reikėtų suvalgyti per pusdienį, visi kiti aprūpins tik tuščiomis kalorijomis. Geriau įsimeskite viso grūdo duonos ar traškių duonos riekelių, kietojo sūrio, vytintų dešrelių, džiovintų vaisių, riešutų ir pan. – šie produktai numalšins alkį ir neprišauks žarnyno bėdų.

Atsargiai ragaukite neįprastus ar egzotinius patiekalus

Įvairios jūrų gėrybės, neįprasta lietuviškai virtuvei mėsa, nedidelėje temperatūroje ruošti ir pusžaliai patiekiami valgiai gali atnešti rimtų bėdų, tad jei ko nors labai norite paragauti, ragaukite, bet saikingai. Labiausiai reikėtų vengti prastai termiškai neapdorotų ar ir visai žalių patiekiamų valgių. Daugelyje šalių, pagerbiant turistus, vaišių stalai nukraunami pačiomis įvairiausiomis gėrybėmis, tačiau nesistenkite išragauti visko: jausitės kaip per didžiąsias metų šventes.

Vykstant į „viskas įskaičiuota“ tipo keliones ir siekiant išvengti žarnyno negalavimų anksčiau buvo populiaru pasiimti nedidelį butelį stipriojo alkoholio ir prieš valgį išgerti 30 ar 50 ml taurelę. Ar vadovautis šiuo patarimu – spręskite patys. Taip pat kelionių metu nepiktnaudžiaukite alkoholiu: vietoj to, kad aplankytumėte gražiausias regiono vietas, vieną ar dvi dienas gali tekti praleisti viešbutyje.

Derinkite poilsio, aktyvumo ir maitinimosi režimą

Net ir kelionės metu pasistenkite kasdien valgyti ne mažiau kaip 3 kartus. Nebandykite per dieną apžiūrėti visų įmanomų to miesto ar apylinkių objektų – kelionių tikslas tikrai nėra visur lėkti bėgom. Be to, miegokite tiek, kad jaustumėtės gerai ir visą dieną nebūtumėte apsnūdęs. Gal ir smagu klubuose šėlti iki paryčių, tačiau vis tik organizmas po tokio savaitės „poilsio“ tikrai nepadėkos. Pakankamai neišsimiegoję, miego trūkumą bandome kompensuoti kava, energiniais gėrimais, saldumynais: toks racionas – kenksmingas ne tik skrandžiui.

Būtinai pasiimkite vaistų

Nė iš vietos neįsidėjus mini vaistinėlės: suskaudus galvą ar sustreikavus žarnynui, nereikės ieškoti vaistinės ir neteks ilgai kankintis bandant vaistininkui paaiškinti, ko tiksliai jums reikia. Beje, internautai dalijasi patarimu prieš kelionę pastiprinti imunitetą: vartoti B grupės, C vitaminų, cinko, magnio papildų. Likus savaitei iki kelionės galima pagerti ir gerųjų bakterijų – žarnynas bus atsparesnis ir lengviau susidoros su virusais, nereguliariu maitinimusi bei kitokiu nei namie maistu.