Sveikata

Šeštadienį Klaipėdos gatves nušvietė Šv. Magdalenos naktis – viltį ir šviesą nešanti bėgančių moterų banga

Liepos 17 d. šeštadienį Klaipėdoje vyko projekto Šv. Magdalenos nakties renginiai, vienas kurių – simbolinis moterų bėgimas ir ėjimas. Šios akcijos dalyvės – įvairaus amžiaus moterys, mergaitės pasipuošusios tamsoje spindinčiais drabužiais, šviečiančiomis lemputėmis ir puikiai nusiteikusios, suformavusios spindinčią šviesą ir viltį nešančią bangą, nuvilnijusią per visą sutemusios Klaipėdos centrą.

Tai  jau trečioji tokia „naktis“, kuria siekiama atkreipti dėmesį į pasaulyje dažniausią moterų onkologinę ligą – krūties vėžį. Renginyje dalyvavo ir jo globėja, Lietuvos Respublikos Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė, pasveikinusi bėgimo ir ėjimo dalyves.

Ministrė Pirmininkė padėkojo visiems, kurie prisidėjo prie Šv. Magdalenos nakties iniciatyvos, ir paragino visas moteris rūpintis savo sveikata, periodiškai apsilankyti pas gydytojus, pasitikrinti krūtis, nes tai gali išgelbėti gyvybę. „Manau, kad Šv. Magdalenos nakties bėgimas ir toliau bus Klaipėdos miesto tradicija – viltis, kvepianti levandomis. Na o kiekvienam iš mūsų, yra labai svarbu kasdienybėje nepamiršti, jog yra labai konkretūs žmonės, kuriems tai yra skirta. Tie žmonės yra visos mūsų moterys – mūsų mamos, močiutės, kažkieno žmonos, seserys, dukros. Svarbu, kad nepamirštume paraginti savo moteris  skirti dėmesio sau ir pasitikrinti, nes tai gali išgelbėti gyvybę,“  – sakė Ingrida Šimonytė susirinkusiems Klaipėdos Atgimimo aikštėje Šv. Magdalenos nakties dalyviams.

Vėliau premjerė davė startą šiam bėgimui bei ėjimui ir sutiko, bei apdovanojo pirmąsias dalyves finiše.

Šv. Magdalenos nakties renginių ciklo metu Klaipėdoje vyko ir mokslinė praktinė konferencija „Viltis tiesoje. Kelionėje per krūties vėžį“, o nuo ankstaus ryto moterys buvo kviečiamos į ultragarsinę krūtų patikrą, kurią neatlygintinai atliko geriausi šalies krūtų ligų specialistai, pasitelkę naujausias rėmėjų suteiktas ultragarsines sistemas. Taip pat kaip ir pernai, vyko plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojų konsultacijos moterims, kurioms teko susidurti su šia liga.

Lietuvos krūties vėžio asociacijos valdybos pirmininkė gydytoja chirurgė dr. Agnė Čižauskaitė, pradėdama vakarinę renginio dalį paminėjo, jog tądien buvo patikrintos 236 moterys, iš jų net trims moterims buvo rasti piktybiniai krūtų pakitimai.

Šv. Magdalenos nakties tikslas – raginti moteris pasirūpinti savimi ir ateiti pas krūtų ligų specialistus pasitikrinti profilaktiškai, net ir nejaučiant jokių simptomų. Tai daryti reikia dėl to, kad paprastai pradinių stadijų krūties vėžys nepasireiškia jokiais simptomais. Kai pastebėjusios ligą, moterys kreipiasi į gydytoją, ji paprastai jau būna lokaliai išplitusi, kartais aptinkamos ir atokios metastazės. Tuomet gydymas pareikalauja daug laiko ir jėgų, o išgyvenamumas nebūna toks geras, kaip diagnozavus tik prasidėjusią ligą. Tokių uždelstų atvejų Lietuvoje – vis dar labai daug.

„Tikrintis moteris kviečiame ne tik per renginį, nes rūpintis savo sveikata reikia visuomet. Šiemet kviesdami moteris sakėme: „Ateik pasitikrinti, tai gali išgelbėti tau gyvybę“. Juk tik pačios būdamos sveikos moterys turės jėgų pasirūpinti ir joms brangiais žmonėmis“, – teigė dr. A. Čižauskaitė ir priduria, kad ankstyvos stadijos krūties vėžys šiandien jau nėra mirties nuosprendis, išgyvenamumas siekia daugiau nei 95 proc.   

„Vilties bėgimo“ idėjos autorius Pranciškonas Brolis Benediktas įsitikinęs, jog šis moterų bėgimas ir ėjimas yra kvietimas į solidarumą, tai – naujas vilties išpažinimas. „Žmogaus tapatybė atpažįstama tik santykyje, prasmė – taip pat tik santykyje. O tai reiškia, kad Šv. Magdalenos naktį būti prie mūsų nubrėžtos bėgimo starto linijos yra teisingo solidarumo judesys į artimo meilę. Tai – judesys į vienybę. Šiuo atveju – su krūties vėžiu sergančiomis moterimis. Kasmet vis daugiau merginų ir moterų atsiliepia į šį prevencinį solidarumo projektą, organizuojamą Klaipėdoje. Prie starto linijos stoja ir sergančios, ir jas palaikančios“, – sako renginio sumanytojas.

Šv. Magdalenos naktį inicijavo MBO Lietuvos Šv. Kazimiero Provincijos Klaipėdos Šv. Pranciškaus Asyžiečio vienuolynas, organizavo Lietuvos krūties vėžio asociacija,  Šv. Pranciškaus Vilties miestas,  Šv. Pranciškaus onkologijos centras ir Klaipėdos miesto savivaldybė.

Lietuvoje kasmet diagnozuojama daugiau nei 1500 naujų krūties vėžio atvejų, Europos Sąjungoje šia liga suserga kas vienuolikta moteris. Nors Lietuvoje moterims nuo 50 metų veikia atrankinės patikros programa, tačiau ne visos joje sudalyvauja ir praveria krūtų specialisto kabineto duris savo iniciatyva.

Nuotraukų autoriai: Matas Baranauskas, Algirdas Kubaitis

Pranešimą paskelbė: Edita Lukšienė, UAB Northway medicinos centrai
Šeštadienį Klaipėdos gatves nušvietė Šv. Magdalenos naktis – viltį ir šviesą nešanti bėgančių moterų banga