Sveikata

Slidinėjimo sezonas įsibėgėja – kaip elgtis ant kalno, kad nereikėtų gailėtis

Dažnas lietuvis šiomis dienomis kraunasi lagaminus, tepa slides bei snieglentes ir vyksta į kalnus. Kelionių organizatorių teigimu, dabar yra pats įkarštis, kuomet žmonės ieško paskutinės galimybės išvykti ir pasimėgauti aktyviu laisvalaikiu. Ekspertai pažymi, kad šių žiemiškų pramogų metu didėja rizika patirti traumą, todėl svarbu tinkamai pasiruošti.

Draudimo bendrovė BTA skaičiuoja, kad daugiausia nelaimingų incidentų (35 proc.) slidinėjant nutinka Austrijoje, apie 30 proc. – Italijoje, o trečiąją vietą užima Slovakija – apie 15 proc. įvykių.

„Pagrindinės traumos slidinėjant yra rankų ir kojų lūžiai. Antroje vietoje – kryžminių kelio raiščių pažeidimai, čiurnos ir peties traumos“, vardija BTA Asmens draudimo produktų vadovas Gediminas Bulenokas.

Lietuvos turizmo asociacijos vykdomoji direktorė Milda Plepytė-Rainienė pasakoja, kad populiariausios kryptys renkantis slidinėjimo kurortus eilę metų išlieka tos pačios – Austrija, Prancūzija ir Italija. Tiesa pamažu auga susidomėjimas Sakartvelo kurortais. Ypač jei kelionės planuojamos savarankiškai.

Slidinėjimo sezonas nėra ilgas. Jis trunka vos kelis mėnesius: nuo gruodžio iki kovo. Paprastai aistringiausi slidinėtojai keliones ima planuoti likus 6-9 mėn. iki norimos datos. Tačiau yra dalis slidinėtojų, kurie suskumba planuotis kelionę tik prasidėjus žiemos sezonui ar iškritus pirmajam sniegui. Neretą užvaldo kalnų nostalgija, kai pamato žiemą socialinius tinklus užkariaujančius kalnų vaizdus“, – sako asociacijos vadovė.

Gero elgesio taisyklės

M. Plepytė-Rainienė, pabrėžia, kad aktyvus laisvalaikio praleidimo būdas, ypač slidinėjimas, reikalauja ne tik atidumo bei greitos reakcijos, bet ir tam tikrų žinių.

„Svarbu nepervertinti savo galimybių renkantis trasų sudėtingumą. Taip pat būtina stebėti ženklus trasose, paisyti instrukcijų, kurios pateiktos prie keltuvų. Dėl savo ir kitų saugumo neslidinėti neblaiviems. Taisykles žinoti ir jų laikytis ypatingai svarbu Austrijos kurortuose. Austrai garsėja kaip taisyklių tauta. Visuomet raginame keliautojus įsivertinti galimas rizikas ir įsigyti draudimus, kurie nelaimingo atsitikimo metu gerokai sumažintų galimus finansinius įsipareigojimus“, – komentuoja M. Plepytė-Rainienė.

BTA Asmens draudimo produktų vadovas mini, kad kai kuriose šalyse, pavyzdžiui, Italijoje Asmens civilinės atsakomybės draudimas slidinėjant yra privalomas – be jo neišduodamas slidinėjimo pasas.

Kodėl reikia nurodyti, kur vykstama

Jis priduria, prieš įsigyjant kelionių draudimą reikia nurodyti, kad ketinate slidinėti, taip pat – kurioje šalyje tai darysite. Tai leidžia draudikui įvertinti prisiimamą riziką ir parinkti tinkamą apsaugos galiojimo teritoriją. Savo ruožtu vykstantis atostogauti gali būti užtikrintas, kad, pavyzdžiui, lūžus kojai, draudimo bendrovė padės suorganizuoti tinkamą medikų ir gelbėtojų pagalbą, net jei žmogų nuo kalno reikės nukelti sraigtasparniu. Iš savo kišenės tokias išlaidas apmokėti būtų sunku.

Anot G. Bulenoko, pats brangiausias incidentas kalnuose BTA praktikoje įvyko Šveicarijos Alpėse ir atsiėjo net 40 000 Eur. Tąkart apdraustam asmeniui dėl slidinėjimo metu patirtos traumos prireikė ne tik operacijos, bet ir gydymo intensyviosios terapijos skyriuje.

„Jei klientas tiksliai nurodo kur vyksta ir ką veiks, jam galime pasiūlyti tokį draudimo variantą, kuris jį kuo platesne apimtimi apsaugos nuo galimų nuostolių slidinėjimo metu“, – paaiškina G. Bulenokas.

Anot jo, populiariausias BTA klientų „slidinėjimo paketas“ yra Medicininių išlaidų draudimas ir du papildomi: Nelaimingų atsitikimų draudimas bei Asmens civilinės atsakomybės kelionės metu draudimas.

„Medicininių išlaidų draudimas atlygina tik paties apdraustojo išlaidas, susijusias su kelionės metu patirta trauma. Tačiau būna, kad slidinėjimo metu žmonės atsitrenkia į kitą asmenį ir jį sužaloja arba sulaužo svetimą slidinėjimo inventorių. Tokioje situacijoje nukentėjusysis gali pareikalauti atlyginti jam padarytus nuostolius. Todėl nemažai mūsų klientų slidininkų papildomai renkasi Asmens civilinės atsakomybės kelionės metu draudimą“, – pasakoja BTA Asmens draudimo produktų vadovas.

Jis patikslina, kad Medicininių išlaidų kelionės metu draudimas suteikia apsaugą ne tik tais atvejais, kai dėl nelaimingo atsitikimo padaroma žala apdraustojo sveikatai. Visi BTA klientai, įsigiję šį draudimą, turi galimybę kelionės metu nuotoliniu būdu nemokamai pasikonsultuoti su šeimos gydytoju Lietuvoje. Esant toli nuo savo gydytojo, tokia galimybė gali būti itin aktuali – ir ne vien dėl traumų. Gripas, apsinuodijimai ir kiti negalavimai neaplenkia ir tų, kurie renkasi aktyvų gyvenimo būdą.

Apie BTA:               

AAS „BTA Baltic Insurance Company“ (BTA) priklauso Vidurio ir Rytų Europos draudimo rinkos lyderei Austrijos „Vienna Insurance Group AG“ (VIG) ir yra didžiausia VIG bendrovė Baltijos regione. Beveik 200 metų veikianti, per 50 įmonių 25-iose šalyse valdanti VIG pirmauja Baltijos šalyse, kur grupės įmonės 2022 m. užima ketvirtadalį ne gyvybės draudimo rinkos. 2022 m. BTA savo draudimo partneriu Lietuvoje pasirinko apie 400 tūkst. privačių bei verslo klientų, su kuriais pasirašyta apie 1,1 mln. draudimo sutarčių, atlyginta per 80 mln. eurų žalų.

Pranešimą paskelbė: Andrius Baranauskas, Winning Reputation