Sveikata

VILNIUJE IŠSILIEJO GYVSIDABRIS

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad šiandien 11 val. Bendrasis pagalbos centras telefonu pranešė, kad gyvenamojo namo bute (Raugyklos g. 23), po grindimis buvo aptiktas išsiliejęs gyvsidabris. Vykdomi židinio lokalizavimo ir likvidavimo darbai. NVSC teikia rekomendacijas gyventojams ir  planuoja atlikti patalpų oro tyrimus.

Gyvsidabris yra pavojingas sveikatai

Visuomenės sveikatos specialistai atkreipia dėmesį, kad gyvsidabris yra nuodingas sunkusis metalas, galintis smarkiai paveikti nervų sistemą ir sukelti smegenų veiklos sutrikimus. Pats gyvsidabris, kaip metalas, nėra labai pavojingas, kur kas pavojingesni jo garai. Gyvsidabrio garų žmogus nejaučia, nes jie neturi nei spalvos, nei kvapo.

Niekada išsiliejusio gyvsidabrio:

  • nesiurbti dulkių siurbliu – temperatūra dulkių siurblyje yra aukštesnė nei patalpose, todėl gyvsidabrio garavimas bus daug kartų intensyvesnis, o tai dar labiau užterš gyvenamąsias patalpas ir negrįžtamai užterš dulkių siurblį;
  • nešluoti – taip jį suskaidysite į dar mažesnius lašelius ir paskleisite dar plačiau;
  • nepilti į nuotekų sistemą – jis gali patekti į paviršinius vandenis;
  • neskalbti užterštų drabužių skalbimo mašina – gyvsidabris negrįžtamai užterš skalbimo mašiną;
  • nemesti į ugnį – aukštoje temperatūroje susidaro pavojingos gyvsidabrio garų koncentracijos;

Ką daryti?

Išsiliejus gyvsidabriui rekomenduojama kreiptis bendruoju pagalbos telefonu 112. Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos specialistai saugiai surinks išsiliejusį gyvsidabrį ir atliks pirminę demerkurizaciją (gyvsidabrio pašalinimą iš aplinkos). Jeigu namuose turima priemonių gyvsidabrio surinkimui, tuomet tai galima padaryti savarankiškai.

Pranešimą paskelbė: Vilda Bajoriūnienė, Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos